Ko otrok kašlja - nasveti zdravnice
Mar 02, 2021Otroci in dojenčki pozimi in v začetku pomladi, ko so tekom dneva velike temperaturne spremembe, pogosto pokašljujejo. Pri otrocih, mlajših od dveh let, je najpogostejši vzrok bronhiolitis - to je okužba spodnjih dihal, ki prizadene majhne dihalne poti, imenovane bronhioli. Najpogosteje ga povzročajo virusi, predvsem respiratorni sincicijski virus oziroma RSV. Tudi večji otroci pogosto pokašljujejo zaradi okužb, alergij ali drugih stanj.
Za otroka s prehladnimi znaki je normalno, da ima:
- zamašen nos ali izcedek iz nosu,
- kašelj,
- povišano telesno temperaturo
- zmanjšan apetit
- povišano frekvenco dihanja v spanju, če ima vročino
- največkrat zaradi vročine same diha hitreje.
Če pa se pokažejo znaki težkega dihanja, npr. z ugrezanjem medrebrnih prostorov, premori v dihanju, plapolanje z nosnicami ob dihanju ali če otroci zaradi težkega dihanja prenehajo piti in se hraniti, pa morate nujno obiskati dežurnega zdravnika in ne čakati, da se stanje poslabša.
Kaj lahko sami storite za hitrejše okrevanje vašega otročka ob kašlju:
- Poskrbite, da vaš otrok dobi dovolj tekočine ali čaja, ki ugodno vpliva na zmanjševanje sluzi v dihalih - npr. čaj ozkolistnega trpotca, navadnega sleza in pa ekstrakt bezgovih jagod.
- Uporabljate vlažilec (ne difuzor) zraka, predvsem v zimskem času, optimalna je 40% vlažnost zraka.
- Otroku mažete prsni koš z balzamičnim gelom.
- V difuzor zraka vnesite nekaj kapljic eteričnega olja - npr. eterično olje sivke.
- Se poslužite terapij s solno sobo.
- Vodenega izcedka iz nosu ne odstranjujte za vsako ceno, saj je sluz v nosu in dihalih polna antibakterijskih in protivirusnih lastnosti, vključno z anti-adhezini, ki poslabšajo sposobnost bakterij, da se držijo dihalnih poti. Če pa je nosek zamašen, poskrbite za dobro prehodnost otrokovega noska s toaleto nosu s fiziološko raztopino večkrat na dan.
- Znižujete povišano telesno temperaturo, kadar je ta nad 38°C, če je otrok nerazpoložen in jokav ali če je v preteklosti že imel vročinski krč. Vkolikor je otrok živahen, lahko temperaturo znižujete ko preseže 38,5°C.
- Ne znižujte vročine za vsako ceno! Povišana telesna temperatura močno zavre razmnoževanje ter škodljive vplive bolezenskih klic. Hkrati se okrepi obrambni imunski sistem, kar je še posebej pomembno pri virusnih okužbah. Če boste vedno takoj in za vsako ceno zniževali vročino, boste vi sicer ta trenutek bolj mirni, ko boste zagledali nižjo številko na termometru, otrok pa bo dlje bolan in s tem bo vaša skrb trajala še dlje.
Simona Korenčan, dr. med.
Več nasvetov Simone Korenčan, dr. med., za prvo pomoč otrokom v primerih vročinskih krčev, dihalnih stisk, težkega dihanja, o tem, kaj mora nujno vsebovati vaša domača lekarna, kako si lahko pomagate s kompletom prve pomoči, kako oživljati otroka v nujnih situacijah in o številnih drugih zdravstvenih stanjih, ki so najpogostejše pri otrocih, najdete v spletnem tečaju TUKAJ.
Samo v marcu, mesecu žensk in mamic, ga s kodo MAMI30 dobite po kar 30% nižji ceni.
Preveri vse naše spletne tečaje
Vsak teden novi e-nasveti strokovnjakov!
Pridruži se skrbnim staršem, ki vsak teden brezplačno prejemajo aktualne nasvete strokovnjakov s področja zdravja, razvoja, odnosov in čustvovanja otrok in družine.