Kdaj naj otrok ostane doma?
Jan 06, 2022Simona Korenčan, dr. med.
Za uspešno prebolevanje katerekoli okužbe potrebuje otrok počitek doma. S tem mu
omogočimo hitrejše zdravljenje in preprečimo širjenje bolezni na druge otroke.
Pozimi so dnevi hladnejši dnevi in s tem bolj pogoste okužbe, zato je v tem času še toliko bolj
pomembno, da to upoštevamo. Včasih pa je ob prehladnih znakih težko presoditi, kdaj naj
otrok ostane doma in kdaj lahko gre v vrtec ali šolo.
Kdaj naj torej otrok ostane doma?
- Kadar se ne počuti dobro, je bolj miren kot ponavadi, utrujen, neješč, jokav. V vrtcu namreč otroci ne počivajo, držati tempo igre in tekanja naokrog pa ni lahko, še posebej, če je otrok na pragu tega, da zboli.
Včasih že dan ali dva počitka doma naredi bistveno razliko v tem, kako hitro otrok preboli
okužbo. Otroci nam pogosto ne znajo povedati, kako se počutijo, zato pa je pomembno, da znate sami opazovati otroka in na podlagi njegovega spremenjenega počutja predvidevate, da se z njim nekaj dogaja.
- Kadar ima otrok vročino. V primeru, da je imel, četudi za kratek čas povišano temperaturo, mora otrok biti brez vročine najmanj dva dni, da se lahko vrne v vrtec.
- Kadar otrok veliko kašlja. Kašelj se lahko sicer vleče tedne, tako da je razumljivo, da otrok ne more biti doma par tednov. Pomembno pa je, da otrok, ki kašlja med spanjem in zaraditega ne more spati in je naslednji dan posledično utrujen in jokav, ostane doma.
- Kadar ima drisko ali njegovo blato zelo zaudarja ter kadar bruha. Otrok, ki je prebolel
črevesno nalezljivo bolezen, naj se vrne v vrtec šele, ko je minilo najmanj 48 ur po zadnjemodvajanju tekočega iztrebka oziroma bruhanju. Otrok obenem ne sme imeti drugih znakov okužbe, na primer povišane telesne temperature, krčev v trebuhu ... Če bi se driska in/ali bruhanje pri otroku, ki je izločevalec povzročitelja črevesne okužbe, ponovila, mora ponovno ostati doma.
- Kadar ima vnete oči.
- Kadar ima gnojno vnetje kože (impetigo).
- Kadar ima razjede v ustih ali se močno slini.
- In seveda v vseh primerih, ko ima kakšno nalezljivo otroško bolezen.
Simona Korenčan, dr. med. je mama, zdravnica in aktivistka na področju osveščanja o nujnosti poznavanja in rednega obnavljanja znanja prve pomoči in oživljanja dojenčkov in otrok.
Njen spletni tečaj Najsrčekbije najdete TUKAJ
Preveri vse naše spletne tečaje
Vsak teden novi e-nasveti strokovnjakov!
Pridruži se skrbnim staršem, ki vsak teden brezplačno prejemajo aktualne nasvete strokovnjakov s področja zdravja, razvoja, odnosov in čustvovanja otrok in družine.